Kūrybinis rašymas yra menas, reikalaujantis nuolatinio kūrybiškumo ir vaizduotės. Nesvarbu, ar esate profesionalus, ar pradedantysis rašytojas, gali būti sudėtinga generuoti naujas idėjas ir kurti patrauklius siužetus. Kūrybinis rašymas peržengia standartines žurnalistines, technines ar akademines rašymo formas. Bet koks informacijos pateikimas, nepriklausantis šioms kategorijoms, jau laikomas kūrybiniu rašymu.
Efektyviam ir kokybiškam tekstui sukurti, nepriklausomai nuo pasirinktos kūrybinio rašymo formos, naudojamos šios technikos.
Siužetas
Tai unikali idėja, įkūnyta patrauklioje istorijoje. Šis elementas itin svarbus kuriant įtraukiantį pasakojimą. Sausai pateikti faktai be nuoseklaus, gerai apgalvoto siužeto, daro istoriją neaiškią ir nuobodžią. Ji nepasiekia savo tikslo, prarandamas skaitytojų dėmesys.
Veikėjai
Kiekvienoje istorijoje turi būti personažai. Ir per visą pasakojimą būtina atskleisti jų charakterius. Parodyti, kaip jie patys, jų pažiūros ir veiksmai keičiasi dėl aprašytų įvykių. Iš esmės, veikėjai yra tai, ką skaitytojai prisimena. Per juos ir jų išgyvenimus pasakojama istorija.
Pagrindinė tema
Pagrindinė koncepcija, kuri palaikoma per visą istoriją. Tai yra bendra gija, nenutrūkstamai keliaujanti per visą tekstą. Tai yra jo prasmė ir esmė. Pavyzdžiui, pagrindinė pasakojimo tema gali būti patirtis, išmokta pamoka ir pan.
Vaizdiniai aprašymai
Veiksmo vietos aprašymas leidžia skaitytojui visiškai pasinerti į tai, kas vyksta, ir įsivaizduoti save veikėjų vietoje. Tai neatsiejama pasakojimo dalis, nes vizualizuojant siužetinės linijos aplinką sukuriamas fonas, bendra atmosfera, daugiau pasakojama apie veikėjus.
Požiūrio taškas
Leidžia skaitytojui suprasti asmeninę autoriaus nuomonę, todėl tekstas įgauna asmeninių savybių. Ryškus pavyzdys yra tikro nusikaltimo aprašymas Trumano Garcia Capote romane „Šaltakraujiškai“. Žinoma, istorija pasakojama romane, skiriasi nuo to, kaip ji būtų pasakojama naujienų straipsnyje. Pasakojant istoriją galimi trys autoriaus požiūrio pateikimo variantai: pirmuoju, antruoju ar trečiuoju asmeniu. Atsižvelgiant į tai, keisis įvykių aprašymas ir jų suvokimas.
Vaizdinga kalba
Kūrybiniam rašymui būdingos vaizdingos kalbos technikos. Tai gali būti metaforos, hiperbolės, palyginimai ir pan. Visa tai pabrėžia pasakojimo stilių, padeda sukurti ryškesnį tekstą ir aiškiau perteikti kai kurias mintis.
Kūrybinio rašymo tipai
Literatūros įvairovė leidžia autoriams pasirinkti kūrybinio rašymo raiškos formą, visapusiškai atskleidžiančią jų asmenybę ir kūrybinio rašymo temą.
Poezija
Yra puikus būdas lavinti rašymo įgūdžius ir priversti smegenis mąstyti kitaip. Egzistuoja dešimtys poezijos rašymo formų, kuriose kiekvienas žodis kruopščiai apgalvotas, paliekantis prisiminimus ir sukeliantis emocijas.
Pjesės
Tai trumpos istorijos, panašios į scenarijus, kuriose aprašomi veikėjų veiksmai ir dialogai, ir kurias gali sudaryti vienas, du ar daugiau veiksmų. Dėl savo konstrukcijos pjesės idealiai tinka atskleisti siužetą publikai.
Filmų ir TV scenarijai
Scenarijaus reikia viskam, kas transliuojama per televiziją – reklamai, laidoms ir filmams. Jų ilgis skiriasi priklausomai nuo tipo.
Grožinė literatūra
Romanai, apsakymai, pasakojimai – labiausiai paplitusi grožinės literatūros forma. Trumpą pasakojimą sudaro nuo 1000 iki 2000 žodžių, novelę – ne daugiau kaip 6000, o romanas gali siekti 60 000 ir daugiau žodžių. Visų šių grožinės literatūros žanrų siužetas yra nuoseklus, tačiau romanuose jis sudėtingesnis. Dažnai romanuose sukuriamos kelios siužeto linijos (dominuojančios ir antrinės), susipynusios viena su kita. Ir dar daug veikėjų.
Dainos
Tai ne tik pagal muziką kuriami eilėraščiai. Jos turi tam tikrą ritmą, rimą ir pateikimo formas.
Pranešimai
Pateikimo forma, panašūs į esė, bet su aiškia, motyvuojančia ar įkvepiančia žinute. Šio kūrybinio rašymo ypatumas tas, kad pranešėjas gali pasakyti iki 100 žodžių per minutę. Todėl pranešimą reikia rašyti aiškiai sudedant akcentus, kad galiausiai ugninga kalba nevirstų nerišliu monologu.
Atsiminimai / memuarai
Tai mokslinė kūrybinė literatūra. Atsiminimų tikslas – ištirti ir aprašyti žmogaus gyvenimą ir išgyvenimus. Atsiminimuose galima aprašyti tam tikrą gyvenimo laikotarpį arba visą gyvenimą.
Asmeniniai rašiniai
Kūrybinis rašymas ne visada yra vaizduotės produktas. Asmeniniai rašiniai – tai tekstai, kuriuose autorius tyrinėja ir apmąsto savo patirtį ar nuomonę.
Kūrybinis rašymas: kaip pradėti rašyti
Tobulumui ribų nėra, o kūrybiniam rašymui tuo labiau. Išsikelkite tikslą reguliariai rašyti. Tai ugdys įprotį kasdien sistemingai praktikuotis naudojant įvairias rašymo technikas. Nekoncentruokite dėmesio į vieną rašymo stilių – praktikuokite skirtingas technikas. Pamatysite, kaip su kiekvienu žodžiu tobulėja gebėjimas rašyti kokybiškus ir įtaigius tekstus.
Laisvas kūrybinis rašymas
Tai kūrybinio rašymo technika be jokių apribojimų ar taisyklių. Tereikia per tam tikrą laiką (pvz., 10–15 min.) užrašyti viską, kas ateina į galvą. Tikslas – rašyti nesustojant ir neredaguojant, net jei tai atrodo beprasmiška ar nesvarbu. Laisvas rašymas padeda įsigilinti į pasąmonę ir generuoti naujas idėjas.
Grupinis kūrybinis rašymas
Grupinis kūrybinis rašymas – tai darbas su kitais rašytojais ar kūrėjais kuriant istoriją ar idėją. Bendradarbiavimas su kitais žmonėmis padeda pažvelgti iš kitos perspektyvos ir generuoti naujas idėjas. Tai taip pat puikus būdas gauti kitų rašytojų atsiliepimų kaip tobulinti rašymo įgūdžius.
Kūrybinio rašymo užduotys
Rašymo užduotis galima panaudoti kaip pradinį kūrybiškumo tašką. Pavyzdžiui, reikia užbaigti sakinį arba atsakyti į klausimą. Visa tai gali įkvėpti sukurti rašinį ar istoriją. Rašymo užduotys padeda pradėti rašyti ir plėtoti mintis. Tereikia drąsiai eksperimentuoti ir į užduotį įtraukti savo idėjas. Taip galima sukurti kažką originalaus ir unikalaus.
Planavimas
Tai istorijos plano sudarymas, apibūdinant pagrindinius įvykius ir posūkius. Pastatytą pasakojimo karkasą toliau galima užpildyti išsamia informacija. Planas gali padėti nenuklysti nuo temos ir išvengti kūrybinių krizių.
Charakterio raida
Veikėjai yra bet kurios istorijos šerdis. Sukūrus įvairiapusius personažus, istorija tampa patrauklesnė ir įsimintinesnė. Kuriant veikėjų istoriją, svarbu pridėti detalių: išvaizda, asmenybės bruožai, motyvacija ir pan.
Tyrimai
Gali pridėti gilumo ir autentiškumo kūrybiniam rašymui. Nesvarbu, ar rašote grožinę, ar negrožinę literatūrą, tyrimai suteikia daugiau informacijos, padeda išvengti klišių ir sukurti originalių bei įtikinamų istorijų.
Kūrybinio rašymo užduotys: kaip rašyti lengviau
Kūrybinis rašymas reikalauja nuolatinių pastangų ir praktikos. Šios kūrybinio rašymo užduotys gali padėti generuoti naujas idėjas, kurti siužetus ir pagerinti rašymo įgūdžius. Eksperimentuokite su įvairiomis technikomis ir raskite tai, kas jums labiausiai tinka. Atminkite, kad raktas į sėkmę yra atkaklumas ir ryžtas.
Parašykite sceną ar apysaką nevartodami prieveiksmių ar būdvardžių
Apribojimai suteikia impulsą atrasti kažką naujo, ieškoti išeities iš situacijos, tyrinėti kalbos turtingumą ir išmokti rašyti kitaip. Vengiant vartoti prieveiksmius ir būdvardžius, atsivers stipresnių veiksmažodžių ir daiktavardžių pasaulis. Šis pratimas sustiprins jūsų tolesnius tekstus, pašalins prieveiksmių ir būdvardžių perteklių. Rašykite iš skirtingų perspektyvų. Tai praplės jūsų supratimą ir išmokys mąstyti įvairiais kampais.
Sudarykite metaforų sąrašą
Metaforos yra vienas ryškiausių vaizdingos kalbos pavyzdžių. Sudarykite du stulpelius: viename surašykite pažodinius objektus ir reiškinius (pvz., stalas, dangus, rašiklis ir kt.), kitame – abstrakčius (pvz., liūdesys, pyktis, žavesys, nežinojimas ir kt.). Tada iš kiekvieno stulpelio pasirinkite po vieną atsitiktinę sąvoką ir pabandykite sukurti metaforą. Pavyzdžiui, pasirinkę žodžius „pagalvė“ ir „meilė“, galite sukurti tokį palyginimą: „Meilė yra kaip pagalvė – gali suteikti ramybę, bet gali ir uždusinti“.
Parašykite istoriją pasinaudoję užuomina
Įvairių užuominų nesunkiai galima rasti internete ar kitų autorių darbuose. Tai frazės, žodžiai, sakiniai, istorijų įžangos ar net paveikslai – viskas, kas suteikia impulsą tekstui. Užduotis skatina vaizduotę ir motyvuoja smegenis generuoti idėjas remiantis esama medžiaga.
Užrašykite savo dialogą taip, lyg tai būtų scenarijus
Ši idėja kilo profesionaliai kritikei Glorijai Russell. Esmė ta, kad rašytojai dažnai sutelkia dėmesį į vietos ir emocijų aprašymus, pamiršdami, kad ir pats dialogas yra svarbus. Šis pratimas suteikia galimybę pakeisti situaciją ir paversti pokalbį ne mažiau svarbia istorijos dalimi.
Parašykite sceną kitame pasaulyje / aplinkoje
Ką darytų jūsų personažas, jei būtų išsiųstas į praeitį arba, priešingai, į ateitį? Kaip tai atrodytų? Kaip tai paveiktų jo charakterį ir vertybes? O jeigu apsakymas būtų kitokio žanro, pavyzdžiui, ne šiuolaikinė drama, o mokslinė fantastika? Naudodamiesi šia technika geriau suprasite pagrindinį herojų.
Aprašykite savo kompetenciją
Apibūdinkite vieną iš savo įgūdžių, tarsi aiškintumėte kam nors kitam. Tai gali būti visiškai įprastas įgūdis ar patirtis, kad ir indų plovimas. Savo pasakojime atkreipkite dėmesį į detales, proceso subtilybes ir darbo atlikimo ypatybes. Pridėkite šiek tiek emocijų.
Parašykite jums papasakotą istoriją
Paverskite jums papasakotą istoriją linksmu literatūros kūriniu. Galite rinktis bet kokį siužetą – senelės prisiminimai apie praeitį, draugei nutikusi situacija ar žinomo žmogaus gyvenimo istorija.
Parašykite apie tai, kas pakeitė jūsų gyvenimą
Papasakokite istoriją savo vardu ir perpasakokite savo emocijas, įspūdžius ir kt. Kitaip tariant, pasidalykite savo istorija. Venkite formalaus perpasakojimo, bet parašykite, kas ir kaip jus paveikė, kokius jausmus sukėlė ir kaip pakeitė jūsų asmenybę.
Rašykite trumpas išgalvotas istorijas
Trumpoje, ne daugiau kaip 500 žodžių, istorijoje turi būti aiškus siužetas, sprendimas, charakterio raida, emocija ir konfliktas. Ryškiausias, išgalvotos istorijos pavyzdys yra Ernesto Hemingvėjaus mini apsakymas, susidedantis vos iš 6 žodžių – „Parduodami vaikiški batukai, nė karto neavėti.“(For sale: baby shoes, never worn).
Pasiskolinkite kažkieno istoriją ir padarykite ją savo
Pagalvokite apie istorijas, kurias jums papasakojo jūsų draugai, tėvai, seneliai ir papasakokite jas savaip. Apibūdinkite viską taip, tarsi būtumėte pagrindinis dalyvis ir visi įvykiai nutiko jums. Antrasis variantas – paimti istoriją iš romano ar apysakos, įsivaizduoti save kaip personažą ir viską aprašyti savo požiūriu.
Pabandykite rašyti tinklaraštį
Išsikelkite tikslą reguliariai rašyti tinklaraštį. Tai ugdys įprotį kasdien sistemingai rašyti ir leis praktikuotis naudojant įvairias kūrybinio rašymo technikas.
Apibendrinimas
Kūrybinis rašymas yra jūsų pastangų rezultatas. Svarbu nesusikoncentruoti ties vienu rašymo stiliumi, bet praktikuoti skirtingus. Lavinti protą, naudoti naujas technikas. Pamatysite, kaip su kiekvienu žodžiu tobulėja gebėjimas rašyti kokybiškus ir įtaigius tekstus.